Sindikat LFS: hitno preispitati Pravilnik nomenklaturi zdravstvenih usluga na primarnom nivou zdravstvene zaštite

    Sindikat LFS: hitno preispitati Pravilnik nomenklaturi zdravstvenih usluga na primarnom nivou zdravstvene zaštite

    Sindikat LFS se 16.11.2016. obratio Ministarstvu zdravlja sa zahtevom da se izvrši HITNO preispitivanje  Pravilnika o dopunama Pravilnika o nomenklaturi zdravstvenih usluga na primarnom nivou zdravstvene zaštite kojim je u nomenklaturu zdravstvenih usluga uvedeno utvrđivanje i kontrola opšte zdravstvene sposobnosti dece od 6 do 14 godina života za bavljenje sportskim aktivnostima u oblasti školskog sporta, a takođe i utvrđivanje posebne sposobnosti za učešće u takmičarskim sportovima izvan škole.

    Njihova najveća zamerka jesta da to što su takvi pregledi predviđeni Zakonom o sportu ne predstavlja osnov za njihovo uvođenje u nomenklaturu zdravstvenih usluga na primarnom nivou, pre svega jer za to nisu ispunjeni neophodni preduslovi, pa tako nisu u skladu sa Zakonom o zdravstvenoj zaštiti, niti su u opštem interesu deteta.

    Naime, Zakonom o zdravstvenoj zaštiti primarnu zdravstvenu zaštitu u domu zdravlja građani ostvaruju preko izabranog lekara. Pa su tako potpuna preventiva, dijagnostika, kurativni pregledi i rehabilitacija stavljeni u nadležnost izabranog lekara. U skladu sa takvom organizacijom rada zatvoreni su preventivni centri, dijabetološka i druga savetovališta, dok su sada predmetim Pravilnikom o dopunama Pravilnika o nemenklaturi zdravstvenih usluga na primarnom nivou zdravstvene zaštite i svi pregledi vezani za sport prebačeni u nadležnost pedijatara. Pedijatar, kao jedan od izabranih lekara radi sa predškolskom decom, dok se rad sa decom od 6 do 14. godina odvija u ambulantama za školsku decu po nekoliko sati dnevno. Tako da su ovi izuzetno odgovorni zadaci, i dodatne dužnosti poverene u nadležnost pedijatara jer u većini ustanova ne postoji specijalista sportske medicine.

    Na osnovu tabelarnog prikaza stanja i plana specijalizacije sportske medicine na dan 30.06.2016. godine, SLFS ukazuje na zastrašujući nedostatak kadra i odstupanje od normativa, koji u odnosu na ukupan broj iznosi -72 doktora medicine specijalista sportske medicine. Oni navode da samo Severnobanatski, i Jablanički okruzi u Srbiji imaju specijaliste sportske medicine. Situacija nije mnogo bolja ni kada su u pitanju pedijatri, naime na osnovu podataka iz februara 2016. godine, imamo 27 domova zdravlja u kojima radi 2 pedijatra,  14 domova zdravlja sa po jednim pedijatrom,  dok Dom zdravlja Ražanj nema pedijatra.

    Takođe ističu da kao izabrani lekari u domovima zdravlja sa decom u velikom broju rade doktori medicine. Što uz opšti nedostatak uslova i OPREME, recimo Elektrokardiograma (12-kanalni EKG)  koji je predviđen članom 16. Pravilnika o utvrđivanju zdravstvene sposobnosti sportista za obavljanje sportskih aktivnosti i učestvovanje na sportskim takmičenjima predstavlja apsolutnu nemogućnost obavljanja ovih pregleda u domovima zdravlja bez opasnosti  od stručne greške.

    Na ove okolnosti i razloge pozivaju se i svi članovi Republičke stručne komisije za primarnu zdravstvenu zaštitu povodom razmatranja Predloga pravilnika o dopunama Pravilnika o nomenklaturi zdravstvenih usluga na primarnom nivou zdravstvene zaštite, kada je u pitanju utvrđivanje zdravstvene sposobnosti dece sportista za obavljanje sportskih aktivnosti i učestvovanje na sportskim takmičnjima koje Vam dostavljamo u prilogu. LSFS postavlja pitanje kako su i pored očigledno negativnog stava struke, i očiglednih nedostataka uslova za obavljanje ovih usluga u većini domova zdravlja, ove usluge uvršćene u nomenklaturu zdravstvenih usluga na primarnom nivou zdravstvene zaštite?!

    Autori dopisa se slažu da je očigledna namera da se na taj način podigne kvalitet brige o deci, ali upozoravaju se ovakvim nestručnim, neodgovornim uvođenjem ove usluge na primarni nivo zdravstvene zaštite bez uvida u stanje na terenu, standarde i raspoložive mogućnosti kada su u pitanju vreme, prostor i oprema postiže apsolutno suprotan efekat, i pozivaju Ministartsvo zdravlja da preispita ovu odluku do ispunjenja potrebnih i personalnih i tehničkih uslova.

    Prema mišljenju Sindikata lekara i farmaceuta Srbije, Tima za primarnu zdravstvenu zaštitu i pedijatara posebno neprimerena i opasna po zdravlje dece je obaveza da se u domovima zdravlja  od strane izabranih lekara obavljaju pregledi dece za učešće u takmičenjima. Kod takvih pregleda potrebna je opsežna sportska anemneza, funkcionalna analiza svake pojedine sportske grane i rizika koji nosi, neophodni su iscrpan klinički pregled, labaratorijska obrada, dodatne dijagnostičke metode za svaku sportsku disciplinu ponaosob. Takođe, zahteva se i overa takmičarskih knjižica, evidencija, evaluacija, izveštavanje i drugo, što je do sada bilo u nadležnosti sportske medicine, koje je ona vršila uz naknadu ili bez naknade.

    Prilikom uvođenja ove usluge, Ministarstvo nije uzelo u obzir činjenicu da grana sportske medicine nije prisutna u redovnom obrazovnom procesu lekara, uključujući i pedijatra, niti su ikada, koliko je to njima poznato, organizovane bilo kakve edukacije u pomenutoj oblasti.

    SLFS smatra da je prihvatljivo da svaki izabrani lekar, pedijatar ili lekar opšte prakse prate tokom preventivnih pregleda zdravlje pacijenta, i izjašnjavaju se o sposobnosti učešća u nastavi fizičkog vaspitanja i školskog sporta, a da se posebna zdravstvena sposobnost, vezana za učešće u takmičarskim sportovima, izvan škole ostavi u nadležnost sportske medicine, upravo u najboljem interesu pacijenta. Ističemo iskustvo iz prakse,  da se ni kardiolozi, koji prate dete sa određenim kardiološkim problemima, nikada ne izjašljavaju o njegovim mogućnosti za bavljenje pojedinim sportovima sa obrazloženjem da je to u nadležnosti specijalista sportske medicine. Dodatno, skrećemo pažnju, kao profesionalci sa iskustvom, da bez testa opterećenja za za svaki veći fizički napor, što uključuje i sportska takmičenja, niko ne sme sa sigurnošću da tvrdi, i stavi svoj potpis da je dete potpuno zdravo i da može taj napor da izdrži, dok Zavod za sport i medicinu sporta Republike Srbije naglašava da se test opterećenja može vršiti samo uz saglasnost roditelja zbog potencijalnih rizika koji nosi sa sobom. Logično da se tako ne može ni od izabranih lekara očekivati da preuzmu toliku odgovornost u postojećim uslovima.

    Smatraju da je mera više populistička i  zasnovana na nameri da se širi spektar besplatnih usluga, pod plaštom brige o deci zapravo suprotna kako interesima pacijenata tako i razvoja sporta uopšte.

    SLFS moli ministra da razmotri i usvoji njihove primedbe i sugestije u najkraćem mogućem roku, i vratite nadležnost za utvrđivanje posebne zdravstvene sposobnosti dece za bavljenje sportom isključivo u nadležnost specijalista sportske medicine.

    U suprotnom, s obzirom da je u pitanju narušavanje prava pacijenta, na adekvatnu zdravstvenu zaštitu što je smatramo bitnije od toga da li je besplatna, i pogotovo jer su u pitanju deca i radi zaštite njihovih interesa, SLFS će se ovim povodom obratiti i Zaštitniku prava građana.

    Detaljnije možete pročitate OVDE.

    Izvor: SLFS