Otvoreno pismo Sindikata LFS o IZIS-u

    Otvoreno pismo Sindikata LFS o IZIS-u

    Tim za primarnu zdravstvenu zaštitu Sindikata lekara i farmaceuta Srbije uputilo je otvoreno pismo Republičkoj stručnoj komisiji za primarnu zdravstvenu zaštitu pri Ministarstvu zdravlja o načinu funkcionisanja IZIS-a.

    Pismo prenosimo u celosti:

    „PREDMET:  IZIS

    Poštovani,

    Ne znamo da li ste obavešteni o tome kako funkcioniše IZIS na terenu, zbog čega smatramo da je naša obaveza da vas upoznamo sa tim. Na samom početku napominjemo da su problemi vezani za IZIS mnogobrojni.

    Pre nego što Vam iznesemo probleme (na osnovu obaveštenja dobijenih od lekara sa svih nivoa zdravstvene zaštite iz velikog broja zdravstvenih ustanova na teritoriji cele Republike) Tim za PZZ SLFS želeo bi da vam postavi nekoliko pitanja:

    • Da li su ispunjeni svi tehnički uslovi za funkcionisanje IZIS-a? Diskutabilan je i kapacitet IZIS-a.
    • Da li su umrežene sve državne ustanove sa svim isturenim ambulantama?
    • Da li i kad će u mrežu ući privatne zdravstvene  ustanove?

    Problemi:

    Problem na koji ukazuju doktori na svim nivoima zdravstvne zaštite je nepovezanost zdravstvenih ustanova, tako da moramo da istaknemo da sistem nije integrisan. Šta to znači?

    To znači da kada doktor sa primara pošalje pacijenta na viši nivo u većem broju slučajeva nema u informacionom sistemu povratnu informaciju. Isto tako kada pacijent dođe na pregled zakazan u IZIS-u lekar specijalističko konsultativne službe, nema mogućnost uvida u dijagnostiku koju je izabrani čekar uradio, niti bilo kakve podatke vezane za ranije lečenje.

    PREDLOG: Smatramo da bi ceo sistem imao smisla, kada bi se radilo na povezivanju podataka i da pacijentov LBO bude ulaznica u elektronski karton, a svakom lekaru kome se javi pacijent, samim tim, bilo bi dostupno sve vezano za dijagnostiku i lečenje tog pacijenta.

    Naravno, naš predlog bio bi i da se tokom narednog perioda u jedinstveni sistem uključe i sve privatne zdravstvene ustanove, što bi u mnogo čemu smanjilo troškove i sprečilo dupliranje pregleda a istovremeno dalo jasniju sliku zdravstvenog stanja naših građana.

    Drugi veliki problem je nepostojanje termina odnosno nemogućnost zakazivanja pregleda. U praksi je gotovo nemoguće zakazati preglede kod nekih specijalista u zdravstvenim ustanovama širom Srbije, na šta ukazuju skoro svi izabrani doktori za odrasle i za decu i omladinu.

    PREDLOG: Tim za PZZ SLFS smatra da bi rešenje problema bilo da se zakazivanje vrši isključivo na specijalističku ambulantu a ne na ime doktora.

    Sve specijalističko konsultativne ambulante radile bi po utvrđenom radnom vremenu u obe smene, a termini bi bili na 15-30 minuta. Tako bi se broj termina povećao a samim tim  i usluga bi bila dostupnija pacijentima.

    Takođe smatramo da za nepostojanje tačno definisanog broja termina odgovornost treba da snose rukovodioci službe i direktor ustanove. Rukovodioci službe bili bi odgovorni za organizovanje rada u specijalističko konsultativnim ambulantama. Njihova obaveza bi bila da naprave raspored termina za sve dane u obe smene i raspored lekara koji bi radili.

    Za svu potrebnu dopunsku dijagnostiku lekar specijalističko konsultativne službe sam bi kreirao upute i zakazivao preglede kao što je predviđeno (mada se u praksi  ovo retko sprovodi). Po završenom pregledu lekar bi, ako ima potrebe za kontrolnim pregledom, isti zakazao, a ako ne u izveštaju bi napisao da se lečenje dalje nastavi kod izabranog lekara.

    Usled izloženog smatramo da bi i dalje propisivanje preporučene terapije ako nema zakazane kontrole bilo u nadležnosti izabranih lekara (trajno). Ovo bi smanjilo broj pregleda na koje izabrani lekari upućuju samo radi nastavka propisivanja hronične terapije.

    Isto tako smatramo da treba da postoji odgovornost i lekara na primaru i njihovih rukovodilaca ako ne formiraju blagovremeno raspored ili ako pacijenta koji nije upućen sa prioritetnim uputom, upute specijalisti konsultativcu bez prethodne obrade.

    Problem nejavljanja pacijenata na zakazan pregled. Ne tako retko i pacijenti zaborave da su imali zakazan pregled i na isti se ne jave.

    Smatramo da i oni treba da snose sankcije ako se na pregled nisu javili, kada za to ne postoji opravdan razlog. U takvim situacijama pacijenti ponovo dolaze izabranim doktorima tražeći isti uput, koji je nemoguće dati jer uput važi 6 meseci.

    PREDLOG: Možda bi jedna od mera bila da pregled na koji se nisu odazvali a nemaju opravdan razlog za nejavljanje, ne mogu obaviti narednih 6 meseci, ili da pregled plate po punoj ceni. To bi važilo i za preglede kod izabranog doktora i u specijalističko konsultativnim ambulantama.

    U nadi da ćete prihvatiti naše predloge i ponuđenu saradnju.

    U Beogradu, 12. mart 2018. godine.

    S poštovanjem,

    Potpredsednik SLFS za PZZ

    Dr Sofronić Slavica“

    Izvor: Sindikat LFS