Ova studija sprovedena je sa ciljem da se procene oralni hipoglikemički lekovi, posebno oni noviji, kao alternativa standardnom leku Metforminu kod pacijenatkinja sa sindromom policističnih jajnika (PCOS).
U studiju je uključeno 105 pacijenatkinja nasumično raspoređenih u 3 grupe, tako da je u svakoj grupi bilo njih 35. U grupi A pacijentkinje su primale Pioglitazon 30 mg jednom dnevno tokom 6 meseci, dok su u grupi B primale Vildagliptin 50 mg jednom dnevno. U grupi C (kontrolna grupa) pacijentkinje su 6 meseci primale Metformin 500 mg. Kliničke mere ishoda ove studije bile su poboljšanje u regularnosti menstrualnog ciklusa, BMI i poboljšanje modifikovanog Feriman-Golvejevog bodovnog sistema za hirzutizam. Biohemijski, mere ishoda su: promena u serumu slobodnog testosterona, dehidroepiandrosteron (DHEA), nivo insulina nakon posta, glikozilirani hemoglobin (HbA1C) i LDL nivo nakon posta.
Pioglitazon ispitivan u prvoj grupi pacijentkinja pokazao je značajno smanjenje na BMI (p = 0.016), Feriman-Golvejevom skoru (p = 0,003), slobodnom nivou testosterona (p = 0,003), DHEA nivou (p = 0,001), nivou insulina (p = 0,036) i HbA1C nivou (p = 0.000), kao i značajno smanjenje menstrualnih neredovnosti (p = 0.035). To znači da su klinički i metabolički efekti Pioglitazon bolji nego efekti Metformina kod pacijentkinja sa PCOS. Rezultati novog leka Vildagliptin u drugoj grupi bili su pomalo razočaravajući; kod pacijentkinja iz ove grupe došlo je do značajnog smanjenja samo na BMI (p = 0,001), Feriman-Golvejevom skoru (p = 0.046) i HbA1C nivou (p = 0.000). Nije bilo značajnog uticaja na menstrualne neredovnosti i na smanjenje nivoa LDL. Međutim, došlo je do povećanja Feriman-Golvejevog skora, slobodnog nivoa testosterona, nivoa DHEA i nivoa insulina.
Ono što se može zaključiti je da je Pioglitazon efikasna i bezbedna alternativa Metforminu za PCOS, iako su potrebne dodatne studije sa većim brojem pacijentkinja, dok bi Vildagliptin trebalo izostaviti kod pacijentkinja sa PCOS.